Atvaļinājums – atpūta vai atkal jauni pienākumi?

Tuvojoties vasarai un vasaras atvaļinājumu laikam, arvien vairāk domājam par atpūtu un dzīves baudīšanu, ko dabas ziedēšana dara vēl reibinošāku. Vairumam ģimeņu tas ir laiks, kad ir iespēja izkāpt no straujā rutīnas riteņa un piedzīvot kopābūšanu. Nereti šīs gaidas vien jau mūsos rada enerģijas pieplūdumu, pat laimes sajūtu. Bet vai vienmēr mēs pēc atvaļinājuma jūtamies uzlādēti un piepildījuši šīs gaidas? Gatavojoties šī gada vasarai, ir vērts atskatīties savā pieredzē un atcerēties, kas ir tas, kas tieši mūsu ģimenei dod īpašu kopības sajūtu un ļauj patiesi atpūsties un emocionāli uzlādēties.

Daudzas ģimenes ikdienā izjūt, ka trūkst laika vienam priekš otra, jo ir tik daudz jāstrādā, jāsasniedz, jānodrošina. Pienākumu virpulī bērni nereti dzird – brīvdienās padarīsim kaut ko kopā, tuvojoties vasarai, tiek solīts – atvaļinājumā padarīsim kaut ko kopā. Plānojot atvaļinājumu, der padomāt, kā piepildīt sev un bērniem dotos solījumus. Nepalaidīsim garām šo iespēju un nepārpildīsim atvaļinājumu ar nekad neizsīkstošajiem mājsaimniecības un lauku darbiem, braucieniem pie draugiem un radiem, citām iešanām un skriešanām, īpaši tagad, kad atkal dažādas lietas būs atļautas.

Sākot plānot atvaļinājumu, pārdomā, kā jums kā ģimenei būt kopā, nevis kā iespēt padarīt visu, kam pa gadu nav bijis laika.

Tādēļ šovasar novēlam, lai brīvdienās izdodas atrast zelta vidusceļu starp dažādām aktivitātēm un ģimenes kopābūšanu!

Daži ieteikumi un novēlējumi skaistākai vasarai no LĪNAs kolektīva:

 • Iet dabā, klausīties dabas skaņās – putnu dziesmās, upes tecēšanā, vēja pūsmā.  (Dace)
 • Atrast brīdi apgulties zālē un pavērot mākoņus! (Anna)
 • Piedzīvot mirkli, kad ir vienalga, cik pulkstenis un kura diena. (Mārīte B.)
 • Piedzīvot laiku vienai ar sevi. Pastaigas mežā. (Solvita)
 • Zinot to, ka noteikti būs sakrājušies dažādi mājas darbi, censties tos pārvērst patīkamā nodarbē – fonā uzliekot sev iedvesmojošu mūziku, sarūpējot sev gardu uzkodu plati, skaistā glāzē ielejot ūdeni vai vīnu, ko iemalkot ik pa laiciņam; sarunājot draudzeni kompānijā un darboties čalojot; uzvelkot ko ērtu, bet glaimojošu – pieejot neatliekamajam radoši un iedvesmojoši – tā, lai katram pienākumam ir sava odziņa ar atvaļinājuma garšu! (Baiba)
 • Izbaudīt un izveidot spilgtāko mirkļu foto kolāžu ar savām  vasaras atmiņām, kas turpinās priecēt arī ziemas vakaros!  (Ilze)
 • Vasarā nebaidīties nocietināties kādā aliņā un nelīst ārā, arī ja spīd saule. (Toms)
 • Pabūt bez cilvēkiem, klusējot, īpaši ar vasaras mega bonusu – aktīvi kūsājošā, enerģizējošā dabā. (Līga)
 • Saprast, ko no savām ikdienas rutīnām vēlies atstāt savā atvaļinājumā, jo tas tev dos patīkamu drošības izjūtu un neizsitīs pavisam no ierastā ritma; un ko gribi piedzīvot atvaļinājumā tādu, ko tajā laikā, kad nav atvaļinājums, nevari piedzīvot. Piemēram, dienas laikā aizbraukt spontāni kaut kur, kur vēlies. Vasarā ir tik īpaši un svarīgi būt dabā un izbaudīt to pēc iespējas vairāk, skapju sakrāmēšanu un sienu pārkrāsošanu atstājot tumšākam laikam. (Vita)
 • Atvaļinājums ir kā brīvlaiks skolas laikā; mans krusttēvs teica – suņu dienas! Labā atvaļinājumā ir viena daļa piedzīvojumu, kaut kā jauna, viena daļa laiskuma un nesteidzības, viena daļa kopā ar labu grāmatu, varbūt pat reiz lasītu un mīļu, viena daļa revīzijas – tikt vaļā no nevajadzīgā un liekā; tās var būt lietas, bet arī domas un raizes. Vairākas atvaļinājuma daļas ir par būšanu kopā – piedzīvojumā, dīkā nekā nedarīšanā. Atvaļinājums – tas ir satikt sevi priecīgu, mierīgu, smuku. (Signe)
 • Lai  kaijas sveic, lai pļavas sauc un lai ģimenes lokā ogu plātmaižu gaisotne! (Ludmila)
 • Ļaut sev nesteigties un apzināties savus laimes pilienus… (Laura O.)
 • Lai izdodas atrast to balansu starp visiem ģimenē, lai katram ir savs stūrītis un sava dieniņa miera un piepildītu vēlmju, jo īpaši mammām! (Silva)
 • No tīras sirds ikvienam siltu sauli, ziedu pļavas, smaržu jūras, tauriņu vieglumu un smaidu okeānu! (Mārīte P.)
 • Salasīt pieneņu pūkas, sasmelt jūru kabatā, sasmaržo rītausmu, basām kājām rīta rasu dejot un iekrāsoties ar saules stariem… baudīt, ļauties, elpot… (Jolanta)
 • Celties bez modinātāja, atvēlēt laiku tikai sev un tikai ar savējiem (sev vispirms), ieplānot nekā nedarīšanu un tajā pat laikā ļaut lietām nenotikt pēc plāna. Laicīgi apzināties savas gaidas no atvaļinājuma un padomāt par ikdienas pienākumiem, kas jādara arī atvaļinājumā (ēdiena gatavošana, mājas uzkopšana, bērnu pieskatīšana) – vai tos varu nodot kādam, vai varu ieguldīt līdzekļus vai izdomu, lai sev šos darbus atvieglotu, iesaistītu tajos arī citus? (Laura S.)
Autors
Vairāk no Līna

Emocionālā aptieciņa

Dzīvē ne vienmēr ir paredzama un ik pa laikam tā piespēlē situācijas,...
Vairāk...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *