...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kā justies drošiem nedrošā pasaulē?

Kāda gan ir atšķirība starp tiem, kas spēj palikt savā iekšējā stabilitātē pat tad, kad ārējie apstākļi ir neizprotami un draudīgi, un tiem, kas gaida, ka tūlīt tūlīt noteikti notiks kas slikts, gatavi ik sekundi reaģēt? Kas ir tas brīnumainais iekšējais spēks skolniekos, kas izrādās darbojas spēcīgāk par labu intelektu, ļaujot uzrādīt labākas sekmes? Kas mudina veidot tuvas un dziļas attiecības ar draugiem un partneriem, uzticoties, ka šīs attiecības sniegs labāko iespējamo, nevis turēt citus drošā attālumā, lai tik ļoti nesāp iespējamie pāridarījumi?

 

Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem, kas saistīti ar iekšējās drošības sajūtu, atbilde ir fenomenā, kam nosaukums dots jau pagājušajā gadsimtā – piesaiste un tās kvalitāte. Kas tā ir?

 

Piesaiste ir īpaša attiecību saikne starp diviem cilvēkiem, kas eksistē ārpus laika un telpas. Maziem bērniem šī saikne ir arī sava veida izdzīvošanas garants. Vecāki iejūtīgi reaģējot uz bērna vajadzībām, cenšoties tās atpazīt un pēc iespējas īsākā laikā apmierināt, rada bērnā sajūtu, ka apkārtējie ir droši, labi, uz viņiem var paļauties, arī pasaule ir droša vieta, un es esmu labs. Šī iekšējā pozīcija dod spēku darboties efektīvi, labāk mācīties, pašpārliecinātāk sevi pasniegt, būt radošiem dažādās sarežģītās situācijās, meklējot risinājumus. Līdzās tam tā sniedz arī spēju būt tuvās attiecībās un izbaudīt tās. Piesaistes kvalitāte ietekmē atkarību veidošanos vai imunitāti pret tām, tā saistīta ar dažādu saslimšanu un fizisku sāpju veidošanos. Dzīvošana ar nemitīgām bailēm un satraukuma sajūtu arī saistās ar piesaistes stilu.

 

Mūsdienās ir tik daudz pētījumu, kas pierāda, ka pavisam agrīni veidoto attiecību kvalitāte būtībā ietekmē visas dzīves kvalitāti visdažādākajos tās aspektos. Kaut kas ļoti LIELS. Un tik trausls, ka maziem bērniem var zust jau īsos laika sprīžos, kas emocionāli pārslogo un kuros viņi ir vieni, bez savas piesaistes personas atbalsta, un lielākiem cilvēkiem traģisku dzīves notikumu kontekstā.

 

Kā veidot drošu piesaisti attiecībās ar saviem bērniem, vari uzzināt mūsu video lekciju kursā “Psiholoģijas pamati vecākiem”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

MUMS
20 GADI!

TEV – 20% ATLAIDE

visām mūsu video lekcijām!

Paldies, ka esi ar mums!