Tas, ko mēs iemācāmies par attiecību veidošanu bērnībā, veido mūsu attieksmi un reakciju pret tuvību, kad piedzīvojam draudzīgas vai romantiskas attiecības jau kā pieaugušie. Bērni, kas ir saņēmuši mīlestību, pieņemšanu un ieklausīšanos, pieaugot veido attiecības salīdzinoši vieglāk un spēj meklēt un piedzīvot atbalstu tuvās attiecībās ar citiem cilvēkiem. Piesaistes teorijā šādu attiecību veidošanas stilu sauc par drošu piesaisti. Savukārt tie, kas ir auguši emocionāli nedrošos apstākļos – ģimenēs, kur mīlestība ir bijusi liegta vai neparedzama, kur ierasta kritika un atraidījums, bet bērna emocionālās vajadzības tiek ignorētas vai noniecinātas, attīsta nedrošus piesaistes stilus – trauksmainu vai izvairīgu piesaisti. Aptuvenas aplēses liecina, ka vismaz 40% no mūsu sabiedrības var novērot trauksmainu uzvedību tuvās attiecībās vai arī izvairīšanos no tām. Lielākoties attiecību gaitā izpaužas dažādu negatīvo piesaistes stilu sajaukums.
Daudzi no mums piedzīvo attiecības, kurās vēlmes un vajadzības pēc tuvības ir atšķirīgas, vai arī partneru piesaistes stili nesaskan. Skaidrāka izpratne par savu, kā arī partnera attiecību veidošanas stilu, var palīdzēt izvērtēt, vai attiecības ir vērts kopt un attīstīt, vai arī pārdomāt, kādēļ ir vērts attiecības turpināt.
Lai gūtu aptuvenu priekšstatu par savu piesaistes stilu, var izmantot šo skalu. Izvēlies, kurš no variantiem visvairāk atbilst Tev:
A. Man ir viegli piedzīvot emocionālu tuvību ar citiem. Es jūtos labi, kad paļaujos uz citiem un citi var paļauties uz mani. Es neuztraucos par to, ka esmu vientuļš vai ka citi mani nepieņem.
B. Man nav viegli emocionāli tuvoties citiem cilvēkiem. Es vēlos emocionāli tuvas attiecības, taču man ir grūti pilnībā uzticēties otram cilvēkam vai paļauties uz viņu. Es baidos tikt sāpināts, ja ļaušos pārāk tuvām attiecībām.
C. Es vēlos emocionāli ļoti tuvas attiecības, taču citi cilvēki bieži nelabprāt tuvinās tik ļoti, kā es vēlētos. Es jūtos slikti bez tuvām attiecībām, taču dažreiz es uztraucos, ka citiem es neesmu tik svarīgs, kā viņi man.
D. Es jūtos labi bez emocionāli tuvām attiecībām. Man ir ļoti svarīgi justies neatkarīgam un pašpietiekamam, un es nevēlos paļauties uz citiem vai arī, lai citi paļautos uz mani.
Šie ir vispārīgi raksturojumi dažādiem piesaistes stiliem. Variants A atbilst drošam, B – izvairīgam, C – trauksmainam un D – noraidošam piesaistes stilam. Iespējams Tu atpazini sevī vairākus piesaistes stilus, piemēram, pamatā droša, taču brīžiem trauksmaina piesaiste.
Kad Tu ar kādu iepazīsties, vari pievērst uzmanību, cik daudz šis cilvēks ir gatavs par sevi dalīties (par daudz, par maz, vai tieši tik, cik nepieciešams?). Vai grūtākos dzīves brīžos viņš vai viņa meklē atbalstu pie draugiem (pārāk bieži, nekad, pietiekami bieži?). Arī tas, kā cilvēks izturas pret attiecībām – vai vēlme un nopietnība, ar kādu viņš vai viņa iesaistās attiecībās, nešķiet pārspīlēta, vai arī gluži otrādi – rodas sajūta par izteiktu nevēlēšanos iesaistīties attiecību veidošanā, – var liecināt par cilvēka piesaistes stilu.
Šie attiecību veidošanas modeļi parasti ir neapzināti, taču izpratne par savu uzvedību, bailēm un to cēloņiem, kā arī iemesliem, kādēļ mēs mēdzam atgrūst citus cilvēkus, var būt svarīgs solis ceļā uz ilgstošām un piepildītām attiecībām gan ar partneri, gan draugiem.