MAZUĻIEM (0-2)

KAS IR EEH?

EEH (Emotionelle Erste Hilfe – Pirmā Emocionālā Palīdzība) ir uz ķermeni orientēta pieeja, kas tiek pielietota emocionālu krīžu konsultācijās un psihoterapijā ar vecākiem, zīdaiņiem un maziem bērniem. Tā veidojusies 90. gados, balstoties uz ķermeņa psihoterapiju, kā arī atziņām no smadzeņu un piesaistes pētījumiem. EEH pamatlicējs ir Brēmenes (Vācija) psihologs un ķermeņa psihoterapeits Tomass Harms.

EEH pamata ideja ir emocionālās saiknes jeb piesaistes stiprināšana starp vecākiem un bērnu pēc iespējas agrākā periodā. EEH pieredze balstās tajā, ka iejūtīga satikšanās vecākiem ar bērnu var notikt, ja vecāki ir atslābinājušies un kontaktā ar savu ķermeni. Tāpēc kā EEH tehnikas tiek izmantoti piesaisti veicinoši pieskārieni, ķermeņa apzināšanās vingrinājumi u.c., kas stiprina vecāku un bērnu kontaktēšanās un attiecību spējas, kā arī vecāku iejūtību.

EEH attīstības sākumos tā koncentrējās uz vecāku un viņu pārmērīgi raudošo mazuļu atbalstu pirmajos bērnu dzīves mēnešos. Šajā pieredzē attīstījās vienkārši un viegli pielietojami modeļi, ar kuriem agrīni rast izeju no pēcdzemdību krīzes situācijām. Pēc tam tika atklāts kā EEH pieeja ar dažādām tās tehnikām ir efektīva arī citās darba jomās:

  • Topošajiem vecākiem, atbalstot viņus mīlestības pilnas saiknes izveidē ar vēl nedzimušo bērnu, ko terapeitiski var izmantot grūtniecības krīzēs un komplikācijās.
  • EEH elementi var tikt izmantoti, gatavojoties dzemdībām un dzemdību laikā gan kā vecāku pašpalīdzības metode, gan profesionāļu pielietota sarežģītās situācijās.
  • EEH ir piemērota agrīnās krīzēs pēc dzemdībām, kā arī, lai mērķtiecīgi no tām izvairītos.
  • Pēc emocionāli smagām pieredzēm, kas saistītas ar grūtniecību un dzemdībām, EEH ir saudzīgs veids, kā atbalstīt vecākus un zīdaini traumas pārstrādē.
  • Zīdaiņa regulācijas traucējumu gadījumā, kā hronisks nemiers, pārmērīga raudāšana vai miega traucējumi, vecāki tiek informatīvi un ķermeniski atbalstīti, izmantojot EEH instrumentus.

EEH metodes praktizētāja Latvijā ir psiholoģe un ģimenes psihoterapeite Vita Kalniņa.

http://emotionelle-erste-hilfe.org/content/vita-kalnina

EEH atsevišķus darba instrumentus no Vitas Kalniņas apgūst arī PEP mammas savā divus gadus ilgajā apmācībā.

http://pep.lv/pepmammas/