Profesija mamma

Būt par mammu ir profesija, kurā nav brīvdienu, un tas ir sarežģītākais un vienlaikus skaistākais arods, jo ļauj pavadīt laiku kopā ar ģimeni un bērniem. No mammām tiek sagaidīts, ka tās būs vienlaikus veiksmīgas darbā, tiks galā ar mājas soli, būs mīlošas partneres un sniegs bērniem labāko, ko var. Ikdienā to visu savienot nereti ir izaicinājums.

Iedvesmojošus, patiesus un noderīgus mammu dzīves stāstus varēs ieraudzīt no 5.februāra ceturtdienu vakaros 21:10 kanālos LNT un TVPlay!

Pēdējo gadu laikā Latvijas valdība ir pieņēmusi daudzus nozīmīgus lēmumus demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanā. Ir palielinātas māmiņu algas, radīti labvēlīgi jauno māmiņu darba apstākļi, aktīvi tiek strādāts pie bērnudārzu deficīta jautājumiem, kā arī notiek pamatīgi izskaidrojoši darbi, aicinot savās ģimenēs pieņemt bērnu namos dzīvojošos mazuļus. Latvijā ir ģimenes, kuras, neskatoties uz dzīves grūtībām un likumdošanas peripetijām, veido lielu ģimeni. Tās ir daudzbērnu ģimenes, kurās ir četri un vairāk bērni. Šo ģimeņu balsts un stabilitāte ir mammas, kuras savu karjeru, sapņus un vēlmes ir nolikušas maliņā, lai pilnībā nodotos bērniem. Šīs sievietes ir apguvušas dažādus arodus, mācījušās augstās skolās un kalušas nākotnes plānus, bet pienāk brīdis, kad par viņu galveno profesiju kļūst – mamma.

Sākumā minētais piemērs būtu ideālais ģimenes risinājums. Taču ir vēl citi – iedvesmojoši, apbrīnas vērti, ne tikai saulaini un pat komiski stāsti, kur centrā ir citādas mammas. Jaunā LNT raidījuma Profesija – mamma uzdevums būs parādīt realitāti tādu, kāda tā ir. Katrā raidījumā tiks apskatīti trīs dažādu mammu dzīves stāsti – tik reāli un tik atklāti, cik vien to atļaus pašas varones. Tie būs mīlestības, kontrastu un spilgtu emociju atspoguļojumi. Ar mammu dzīves stāstiem iepazīsies un tos analizēs raidījuma vadītāja Vita Kalniņa, kura ir psiholoģe un ģimenes psihoterapeite. V.Kalniņa pirms 11 gadiem dibinājusi Ģimeņu psiholoģiskā atbalsta centru LĪNA, kurā kopā ar kolēģiem gan konsultācijās, gan dažādās izglītojošās nodarbībās sniedz psiholoģisku palīdzību dažāda vecuma bērniem, pieaugušajiem, pāriem un ģimenēm. V.Kalniņa ir arī mamma četriem bērniem, no kuriem divas ir pusaudzes, mazākā meita ir 5 gadniece, un jaunākais dēls ir stūrgalvīgajā divu gadu vecumā. Par to, kā ir būt mammai viņa saka:

“Esmu pārliecināta, ka profesija – mamma ir viens no pasaulē fiziski un emocionāli vissmagākajiem darbiem, kas tajā pat laikā spēj dot daudz prieka un piepildījuma, kā reti kāda cita nodarbošanās. Tomēr nav viena šīs profesijas standarta, un labā ziņa ir tā, ka mammas var būt ārkārtīgi dažādas! Tieši, lai paspilgtinātu šo atšķirīgo, nevērtējot un nepakļaujoties stereotipiem, es piekritu piedalīties raidījumā. Katrai mammai un katram bērnam der kas cits, neatkarīgi no tā, ko par to domā apkārtējie! Atļauties būt pašai! Ceru, ka šis raidījums kādu sievieti iedvesmos kļūt par mammu, kādai varbūt palīdzēs vairāk pieņemt sevi kā mammu, beidzot pārstājot sevi kritizēt, bet kādu citu tas varbūt iedrošinās atbalstīt kādu līdzās esošu mammu, kas nogurusi savā mammas darbā. Nav pareizu vai nepareizu ģimenes attiecību standartu, un katra mamma dara to labāko, kas ir viņas spēkos.”

Pirmajā LNT raidījuma Profesija – mamma sērijā sagaidāms stāsts par deviņu bērnu mammu, kurai nav bijis par grūtu izaudzināt bērnus un atsākt strādāt, un pazīstama sportista sievu – mammu, kuras dzīvi piepilda rūpes par bērniem un ieņemamais statuss sabiedrībā. Savukārt trešās ģimenes mamma ir televīzijas režisora Ulda Cipsta sieva, kuras ģimenē aug pieci bērni, bet mamma nevienu brīdi nav pārstājusi strādāt. Turpmākajos raidījumos sagaidāmi stāsti par jaunāko un vecāko māmiņu, par mammu, kura visu savu laika velta bērnu skološanai un ārpus skolas nodarbībām, par mammu – brīvdomātāju un par SOS ciemata mammu, kura ir izaudzinājusi ne tika savus bērnus, bet sniedz sirds siltumu arī tiem mazuļiem, kuriem nav iespējas augt savā bioloģiskajā ģimenē, kā arī par kādiem daudz netradicionālākiem ģimeņu modeļiem.

 Skatieties jauno raidījumu Profesija – mamma no 5.februāra ceturtdienās 21:10 kanālos LNT un TVPlay!