Semināru festivāls 2016

Intimitāte un attiecības

Ļaut otram pietuvoties ne tikai fiziski, bet arī emocionāli daudziem mūsdienās ir izaicinājums. Iespējams, liela daļa pieaugušu cilvēku par to nedomā un neapzinās, ka savā dzīvē, lai arī varbūt pieļauj fizisku tuvību, tad tomēr izvairās no emocionāli intīmām attiecībām. Intimitāte ir tad, ja cilvēks kāda cita cilvēka klātbūtnē ar savu rīcību un sakāmo, uzdrošinās parādīt savas patiesās izjūtas un domas. Piedzīvot intimitāti nozīmē vispirms piedzīvot sevi šajā iekšējā atkailināšanās procesā un uzdrošināties to paust.
Mūsdienās intimitāte bieži tiek saistīta kopā ar seksualitāti, aizmirstot, cik nozīmīga tā ir tuvās draugu attiecībās, vecāku un bērnu, kā arī brāļu un māsu attiecībās. Tomēr, protams, arī seksuālajām attiecībām dziļumu piešķir tieši intimitātes aspekts. Ģimenes psiholoģijas centra LĪNA speciālisti, aicinot piedalīties šā gada Semināru festivālā, mēģinās parādīt dažas ar intimitāti saistītas tēmas, mudinot domāt par tām tālāk, lai bagātinātu savu dzīvi.
 

Kad? 1. oktobrī

Kur? Ģimenes psiholoģijas centrā “LĪNA” Rīgā, Miera ielā 17­/4

Cik tas maksās? Tikai 7 EUR par vienu semināru.

 

Semināri

Rakstīšana – tuvība un rūpes par sevi (10:00-11:30)

Viens no veidiem kā saspringtajā ikdienas dzīvē uzturēt un atjaunot emocionāli tuvas attiecības pašam ar sevi var būt ar rakstīšanu. Rakstot var labāk apzināties sevi, piedzīvot savu radošumu un vienlaikus izjust mieru un atslābumu. Rakstīšana var būt veids, kā apzināties savas vajadzības un mērķus. Tas var būt arī veids kā lēnām dziedēt savus ievainojumus, saredzēt jūtīgos punktus, stiprināt savu iekšējo spēku un resursus, kā arī strādāt pašam par savu advokātu situācijās, kad tik nemanāmi ieslēdzas un prātā uzglūn iekšējais kritiķis. Nodarbībā pārrunāsim un praksē izmēģināsim dažādas terapeitiskās rakstīšanas tehnikas, rotaļāsimies ar rakstīšanu un izaicināsim sevi uzdrīkstēties radīt, lai nokļūtu tuvāk paši sev.

Vada psiholoģe un KBT terapeite apmācībā Aiga Ukstiņa

 

Emocionālās intimitātes veicināšana vecākiem ar bērnu grūtniecības laikā (10:00-12:00)

Emocionālā intimitāte un savstarpēji drošas attiecības var būt kā līme, kas satur kopā ģimeni – ­vecākus un bērnus. Topošā bērna personība sākas jau grūtniecības laikā. Nodarbībā aplūkosim, kā izmantot grūtniecības laiku, lai veiksmīgāk attīstītu emocionāli drošas attiecības un ieliktu pamatus emocionālajai intimitātei ar gaidāmo mazuli, kas var veicināt savstarpēju drošu piesaisti un palīdzēt vecākiem izjust savu mammas un tēta lomu šajās attiecībās.
 
Vada psiholoģe un ģimenes psihoterapeite Ilze Novikova
 

Intimitāte un kauns (1. grupa 10:30-12:30; 2. grupa 13:00-15:00)

Intimitāte – tā ir sajūta būt savienotam ar otru, kamēr kauns ir tas, kas izolē no otra, citiem. Bieži šos abus ir grūti izteikt un aprakstīt vārdos. Aicinu pētīt savu intimitāti un kaunu, izmantojot simbolisko pasauli un smilšu kasti. Meklēsim intimitātes un kauna simbolus, kā arī kopīgi veidosim smilšu pasauli, kas ļaus uz saviem simboliem paskatīties no malas.
Nodarbībā notiks darbs ar smilšu terapijas instrumentiem. Grupā gaidīsim 6 dalībniekus.
 
Vada psiholoģe un smilšu terapijas praktizētāja Līga Bernāte

 

Intimitāte partnerattiecībās (12:00-14:00)

Vajadzība pēc piesaistes pieaugušā vecumā atšķiras no tā, kāda ir tās nozīme bērna vecumā. Bērnam piesaiste ar pieaugušo ir pamats, lai saņemtu nepieciešamās emocionālās un fiziskās rūpes un varētu izaugt, kamēr pieaugušā eksistence nav vitāli atkarīga no attiecībām ar citiem pieaugušajiem. Pieaugušā vecumā piesaiste galvenokārt saistīta ar vajadzību pēc emocionāli tuvām attiecībām. Seminārā runāsim par piesaistes teoriju – par pieaugušo piesaistes stiliem, kā tie ietekmē spēju būt emocionāli tuvās partnerattiecībās un kā veicināt drošību un savstarpēju uzticēšanos partnerattiecībās.
 
Vada psiholoģe un ģimenes psihoterapeite apmācībā Mārīte Bite

 

Mīlestība un intimitāte pāra attiecībās, kad tajās ienācis mazulis (12:30-14:30)
Bērniņa dzimšana pāri parasti vieno un tai pat laikā arī šķir. Līdzšinējās intensīvās tuvības vietā pēkšņi ienāk atbildība un kopīgas rūpes par trešo cilvēku. Dzīve mainās diezgan ievērojami – pati ikdiena, laika pavadīšanas veids, sarunu tēmas, iespēja būt kopā ar draugiem un paši draugi, iespēja sarunāties un iespēja veltīt savstarpēji viens otram pieskārienus. Attiecību modelis, kas nereti ir bijis abiem no pāra diezgan līdzvērtīgs, pēkšņi sašķobās. Nodarbībā pārrunāsim dažas tipiskākās krīzes situācijas, ar kādām pāri šai attiecību posmā saskaras, un ko iespējams darīt, lai agrākā intimitāte nepāraug distancētībā.
 
Vada psiholoģe un ģimenes psihoterapeite Vita Kalniņa

 

Bērna seksualitātes veidošanās no dzimšanas brīža (14:30-16:30) 

Seminārā runāsim par:
  • vecāku lomu bērna intimitātes izjūtas un seksualitātes veidošanā pirmajos dzīves gados
  • kādas seksuālas izpausmes varam sagaidīt no bērniem pirmsskolas vecumā
  • dzimumneitrālo audzināšanu (kas tas ir; par un pret aspekti)
  • kā būt tuviem, nepārkāpjot bērna fiziskās un emocionālās robežas
Vada psiholoģe Dace Čible

 

Mīlestība ģimenē (15:00-17:30)

Nodarbībā tiks izmantota sistēmiskās konstelācijas metode (ģimenes izvietojums).

Ģimenes izvietojumos parādās mīlestības dažādās formas. Kā tās ietekmē pāra attiecības, ģimenes attiecības, attiecības starp bērniem. Vai mēs mīlestībai ļaujam elpot? Vai mīlestība mūs sasaista? Reizēm mīlestība kļūst tik neizturama, ka vēlamies no tās atbrīvoties. Ko man nozīmē mīlestība un kā es to redzu savā attiecību modelī? Kā to mainīt? 
Nodarbībā ar figūrām izliksim savu ģimenes modeli un paskatīsimies uz savām attiecībām no malas. Iespējams viens uzstādījums, ja kāds dalībnieks to vēlēsies pats. Ja nē, tad nodarbības vadītāja veidos uzstādījumu par “dažādām mīlestībām”, parādot dažādās mīlestības sejas un modeļus.
 
Vada psiholoģe un ģimenes psihoterapeite Jolanta Ūsiņa

 

Pietuvoties sev ar mākslas palīdzību (17:00-19:00) 

Lai varētu piedzīvot tuvību ar otru, būtiski ir apzināties un iepazīt pašam sevi. Mākslas terapijā saziņas valoda ir māksla. Nodarbībā būs iespēja ar dažādu mākslas materiālu palīdzību veidot savu portretu (atspoguļot paštēlu). Tiks pārrunāts, kā mūs redz citi (ārējais tēls), un kā piedzīvojam sevi (iekšējais tēls). Ko par to parāda katra mākslas darbs?
Nodarbībā maksimāli 6 dalībnieki.
 
Vada mākslas terapeite Elīna Akmane

 

[eventButton id=”51″ include_price=”false”]PIERAKSTĪTIES[/eventButton]