...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

3 veidi, kā uzlabot partnerattiecības

3 veidi kā uzlabot partnerattiecības

Pāru terapija var būt vērtīga jebkurā attiecību posmā, it īpaši, ja pāris ir nonācis attiecību grūtībās. Tomēr ir vērts atcerēties, ka terapija nav brīnumlīdzeklis, kurš spēs izglābt jebkuras attiecības. Ir pāri, kuri nonāk terapijā, kad problēmas ir tik ļoti samilzušas, ka terapeits var vien palīdzēt cieņpilni izšķirties. Kā nenonākt līdz šādai situācijai? Aplūkosim vairākus veidus, kā partneri ikdienā var rūpēties par savām attiecībām:

 

    1. Ieplānojiet regulāras sarunas

Dziļas un iejūtīgas sarunas saglabā attiecības dzīvas. Pāriem, kas nonākuši attiecību krīzē, tās var būt pat dziedējošas.Viens no aspektiem, ar ko sarunāšanās terapeita klātbūtnē atšķiras no ikdienas komunikācijas, ir tas, ka tiek runāts tikai par būtisko. Ikdienā mūsu sarunu fokusā lielākoties ir dažādi loģistiski jautājumi, piemēram, kurš nomazgās traukus vai aizvedīs bērnu pie ārsta. Šie pāri attiecību jautājumiem parasti pievēršas tikai strīdu laikā, taču šādos apstākļos aizvainojums var būt tik liels, ka sadzirdēt otru un tikt sadzirdētam ir teju neiespējami. Diemžēl nākas sastapt pārus, kuri dziļu un patiesu sarunu pirmo reizi piedzīvo, tikai nonākot terapeita kabinetā. Taču tas nenozīmē, ka nav iespējams šādas sarunas ieviest savā ikdienā arī bez terapeita palīdzības.

Lai nozīmīgākās sarunas nenotiktu vienīgi dusmu brīžos, svarīgi sarunas par savām attiecībām ieplānot. Jau pirms sarunas katrs no partneriem var padomāt vai pat pierakstīt, par ko viņš vai viņa vēlētos runāt. Var uzdot sev jautājumus, piemēram, “kas man pietrūkst attiecībās?”, “kā es jūtos?”, “ko es gribētu citādāk?” Svarīgi gan, atbildot uz šiem jautājumiem, runāt tikai par savām sajūtām un vajadzībām, necenšoties uzspiest otram savu skatījumu par attiecībām. Vēl citi noderīgi ieteikumi, kurus ņemt vērā, plānojot sarunu:

 

  • Vienojieties par sarunas vietu, kur neviens jūs netraucēs un abi jutīsieties ērti.
  • Ja iepējams, centieties sarunu ieplānot regulāros intervālos, vienā un tajā pašā laikā. Tādā veidā sarunas kļūs par ieradumu.
  • Atceries, ka tu pats esi atbildīgs par savām emocijām. Ja vēlies, lai tevi saprot, tev ir emocijas jākomunicē. Tavam partnerim nav jāuzmin, ko tu jūti.
  • Pieņem, ka ir normāli attiecībās piedzīvot pilnu emociju “gammu”. Necenties izvairīties no negatīvajām sajūtām vai tēmām, esi atklāts.
  • Centies iztikt bez kritikas, visbiežāk tā liks partnerim aizvērties. Padomā, kā vari veidot pozitīvu komunikāciju, kā vari izstāstīt savas sajūtas, nekritizējot otru.

 

Sarunu vienīgajam mērķim noteikti nevajadzētu būt uzskaitīt visu, kas attiecībās neapmierina. Var runāt arī par to, kas attiecībās ir iepriecinājis, kas patīk otrā cilvēkā, pateikt paldies. Var būt arī nedēļas, kad kādam no partneriem nav daudz ko teikt, un viņš var izvēlēties klusēt – arī kopīgs klusuma brīdis, kurā jūs tiešām ieraugāt viens otru, var jūs tuvināt. Vairāk par savstarpējām pāru sarunām, kā tās veidot, ir iespējams lasīt Mihaela Lūkasa Mellera grāmatā “Patiesība sākas divatā”.

 

    2. Veltiet laiku kopīgai atpūtai

Attiecību kvalitāte ir lielā mērā atkarīga no tā, cik daudz laika tajās tiek ieguldīts. Tomēr laiku, kas pavadīts kopīgi strādājot vai rūpējoties par mājsaimniecību, nevar gluži uzskatīt par laiku, kas veltīts partnerim. Laiks divatā – tas ir kas vairāk par ikdienas rutīnu. Tas ir brīdis, kurā abiem partneriem ir iespēja atjaunot emocionālo saikni. Daudzi pāri laiku divatā saista ar randiņiem, kas ir brīnišķīga tradīcija, taču svarīgi, lai šādos brīžos neietu līdzi neizrunātās lietas un aizvainojumi.

Lai gan iepriekš minētās sarunas arī prasa laiku divatā, būtiski, ka kopīgais laiks netiek pavadīts tikai “strādājot” pie attiecībām. Attiecībās ir nepieciešams arī vieglums, un randiņi dod šo iespēju atcerēties, kas ir tās lietas, kas partnerī patīk.
Ideālā gadījumā, pirms iziešanas ārpus mājas vai plānojot aktivitāti, vajadzētu pārrunāt, kas katram no jums šobrīd ir svarīgi, kā arī saprast kopīgās intereses. Tam nav obligāti jābūt kam lielam, kas prasa daudz līdzekļu – restorāna vietā varat doties pastaigā vai izvēlēties filmu, kuru abiem gribas redzēt. Lielisks iemesls ieplānot randiņu ir arī “mazo svētku” atzīmēšana, piemēram, gadadiena jūsu pirmajam skūpstam vai dienai, kad sākāt tikties. Šādi svētki palīdz stiprināt jūsu kopīgo vēsturi un radīt jaunas, patīkamas atmiņas.

 

    3. Atrodiet līdzsvaru starp būšanu kopā un autonomiju

Lai attiecības būtu veselīgas un ilgstošas, svarīgi ir atrast līdzsvaru starp kopā būšanu un individuālu autonomiju. Katram no partneriem jājūt, ka ir brīvība būt “sev”, nevis vienmēr būt tikai “mums”. Pārāk ciešas attiecības var radīt sajūtu, ka zūd individuālā telpa, kas savukārt var novest pie spriedzes un nesaprašanās. Vienlaikus, nepieciešams izvairīties no pārmērīgas autonomijas, kas var izraisīt distanci un emocionālu atsvešināšanos. Sarunas par jūsu abu vajadzībām, gaidām un jūtām ir fundamentālas, lai nodrošinātu, ka abi jūtaties sadzirdēti un novērtēti.
Pārliecinieties, ka jūsu attiecībās ir vieta gan kopīgiem piedzīvojumiem, gan individuālai brīvībai. Šī līdzsvara atrašana ir pastāvīgs process, kas prasa abu partneru apņemšanos un vēlmi strādāt kopā, lai veidotu un uzturētu veselīgas, mīlošas attiecības.

 

Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kā uzlabot savas partnerattiecības, iesakām aplūkot kursu “Kā pārim skaisti strīdēties un skaisti salabt”. Noderīgas būs arī grāmatas “Ikviens spēj veidot attiecības” un “Patiesība sākas divatā”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

MUMS
20 GADI!

TEV – 20% ATLAIDE

visām mūsu video lekcijām!

Paldies, ka esi ar mums!