...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dusmas uz bērnu – ko ar tām iesākt?

Vecāku dusmas – ko ar tām iesākt?

Ikviens tētis un mamma vēlas to labāko savam bērnam, tādēļ var rasties liela vilšanās sevī, kad neizdodas būt mīļajiem, pacietīgajiem un visu saprotošajiem vecākiem, kādi viņi vēlas būt. Dažreiz vecāku dusmas ir tik pēkšņas un spēcīgas, ka tās pārsteidz ne tikai bērnus, bet arī pašus vecākus. Dusmu “izvirduma” laikā gadās sakliegt, sagrābt vai pat “uzšaut” savam bērnam un pēc tam sev vaicāt – kā es tā varēju? Vai tiešām tas biju es?
“Kā beigt dusmoties uz savu bērnu?” ir viens no jautājumiem, ko vecāki uzdod visbiežāk, lai gan īstā problēma nav dusmošanās, bet gan neveselīgs dusmu izpausmes veids. Šajā rakstā apskatīsim, kas patiesībā izraisa vecāku dusmas, kāpēc ir tik grūti ar tām tikt galā, un kā mēs varam mācīties dusmas vadīt gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Kāpēc ir grūti paust dusmas?

Cilvēki mēdz uzskatīt dusmas par kaut ko nevēlamu, izslēdzamu no savas dzīves. Tomēr ikvienai emocijai ir noteikta funkcija cilvēka dzīvē. Dusmu uzdevums ir signalizēt, ka mūsu robežas tiek apdraudētas vai pārkāptas. Bez šīm robežām vecāki tiktu novesti līdz fiziskam vai psihiskam sabrukumam, tādēļ dusmas var būt neatsverams palīgs viņu ikdienā.
Bet, ja tās ir tik svarīgas, kādēļ tās ir tik grūti izpaust? Atbilde visbiežāk slēpjas mūsu agrīnajās pieredzēs. Iespējams, tev bērnībā vecāki neļāva dusmoties – tevi sūtīja prom, kaunināja un pēc tam lika atvainoties par savām emocijām. Šādu audzināšanu nereti meitenes izjūt visskaudrāk, jo mūsu sabiedrībā no meitenēm tiek sagaidīts daudz zemāks agresijas līmenis. Viņas tiek audzinātas, lai būtu mierīgas un pakļāvīgas, bet rezultātā ir daudzas mammas, kuras neprot paust agresiju veselīgā veidā. Tā vietā šīs mammas un arī tēti:

  • dusmas ignorē;
  • reaģē pasīvi agresīvi, piemēram, atsakoties runāt ar saviem bērniem vai partneri;
  • dusmas izdzīvo ķermeniski (savilkti muskuļi un sāpes, paaugstināts asinsspiediens, kuņģa problēmas, nervozi ieradumi, piemēram nagu graušana u.c.);
  • dusmas aizstāj ar citām jūtām (bailes vai skumjas);
  • čīkst un sūdzas, bet nerīkojas;
  • vērš dusmas pret sevi, piemēram, sevi fiziski sodot.

Ilgtermiņa risinājumi – robežas un savu vajadzību apmierināšana

Iespējams, arī tev vecāki neiemācīja, ka dusmām ir iespējams iziet cauri, nevienam nenodarot pāri, neesot destruktīvam. Visticamāk, viņi paši nezināja kā. Tomēr nav par vēlu veidot veselīgus emocionālos paradumus, kā arī caur sevi rādīt piemēru bērniem.
Daudziem vecākiem ir bail no sekām – kas notiks, ja viņi ļaus sev dusmoties? Viņi baidās, ka šīs dusmas bērnu psiholoģiski traumēs, taču ir būtiski apzināties, ka, pakāpeniski mācot bērnam savas robežas, ir daudz mazāka iespēja sabojāt attiecības ar bērnu, nekā ļaut bērnam darīt visu un tad neprognozējamos brīžos “uzsprāgt” par sīkumiem. Ja tu piedzīvo negaidītus dusmu “uzplaiksnījumus”, visticamāk tavas robežas jau ilgstoši tiek pārkāptas. Lai atpazītu, kuras vajadzības neesi apmierinājis savā dzīvē, ir noderīgi iepazīties ar cilvēka pamatvajadzībām. Tās var iedalīt fiziskajās un psiholoģiskajās.

Fiziskās vajadzības:

  • Ūdens;
  • Miegs;
  • Ēdiens;
  • Klusums;
  • Atpūta.

Psiholoģiskās vajadzības:

  • Piesaiste un autonomija;
  • Pašvērtējuma saglabāšana (piemēram, darīt to, kas sanāk un saņemt par to atzinību);
  • Kontrole un orientācija, iespēja ietekmēt notikumus savā dzīvē (piemēram, plānot savu laiku);
  • Izvairīšanās no sāpēm un baudas gūšana.

Vispirms ir svarīgi iemācīties atpazīt, kuras ir tās vajadzības, kuras netiek apmierinātas. Lai gan tās ne vienmēr ir iespējams apmierināt uzreiz, tās nedrīkst atlikt uz nenoteiktu laiku. Ir jāplāno, kurā brīdī tu šīs vajadzības vari piepildīt, un jārīkojas. Nereti piepildīt šīs vajadzības traucē arī vecāku, it īpaši mammu, aizspriedumi pašām pret sevi. Atceries, ka tu neesi slikta mamma vai tētis, ja tu atvēlēsi laiku sev! Tev nav jājūtas vainīgam, lūdzot palīdzību bērna pieskatīšanā, kamēr parūpējies par sevi.

Vairāk par to, kā vadīt dusmas un novilkt robežas attiecībās ar bērnu, lasi Vitas Kalniņas grāmatā “Niķu nav!”, kā arī klausoties kursus “Kur beidzas tavas robežas un sākas manējās?” un Kā vecākiem ievērot bāršanās diētu?”, kuru līdz 31. martam vari iegādāties par īpaši draudzīgu cenu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

MUMS
20 GADI!

TEV – 20% ATLAIDE

visām mūsu video lekcijām!

Paldies, ka esi ar mums!