Kopīgas rotaļas ir lielisks veids, kā stiprināt attiecības ar bērniem un uzlabot savstarpējo sadarbību. Ja rotaļās vecāki var veltīt bērnam nedalītu uzmanību un ļaut bērnam vadīt rotaļu, tas var palīdzēt pārstrādāt dažādas emocijas, kas var būt uzkrājušās dienas laikā. Tas tiešām palīdz. Taču tas reizēm ir arī ļoti grūti.
Bieži vien pilnvērtīgi pieslēgties spēlei traucē tieši nogurums. Vecāku darbs nav viegls un nogurumu vecāki izjūt biežāk, nekā no malas raugoties tas varētu šķist. Kad ir jāmazgā veļa un trauki un jātiek galā ar citiem darbiem, vai jāstrādā, lai gādātu par iztiku, ne vienmēr mums atliek enerģija, lai spētu ātri pārslēgties uz rotaļām spēļu mašīnu trasē vai pie leļļu tējas galda. Ko iesākt brīžos, kad fiziskais nogurums ir pārāk liels, lai spēlētos ar bērnu?
Kad spēka pietiek tikai, lai iekristu dīvānā vai nogultos uz grīdas, joprojām ir iespējams bērnu iesaistīt rotaļā un no tā gūt kopīgu prieku. Piedāvājam dažas idejas rotaļām nogurušiem vecākiem:
Balonu volejbols – vecāks sēž uz dīvāna, bet bērns stāv kājās un viens otram mētā piepūstu balonu. Spēles gaitā var skaitīt atsitienus, kas izdodas, neļaujot balonam pieskarties zemei.
Ja bērns vēlas fiziskas aktivitātes, bet vecāki pat nespēj par to padomāt, var bērnam piedāvāt dažādus fiziskus izaicinājumus, kamēr vecāki skaita punktus vai uzņem laiku. Saskaitiet, cik ātri var apskriet apli ap māju vai istabu, pārvarēt šķēršļus, uzkāpt pa trepēm vai cik reizes var trāpīt bumbu vai saburzītus papīrus spainī. Vecāki var atlaisties dīvānā un ļaut bērnam izpildīt uzdevumus. Var gadīties, ka rotaļa izrādās gana interesanta, lai arī vecākam rastos vēlme izkustēties.
Dīvāns ir ļoti piemērota vieta, lai spēlētu spēli “Saspied mani!”, kur ar bērniem var sacensties, kurš kuru stiprāk saspiedīs un ļaut bērniem arī atbrīvoties no apskāviena. Atcerieties, ka šī ir spēle, kurā parasti uzvar bērns!
Dīvāna bilžu spēle var noderēt, ja pa rokai ir papīrs un zīmulis – zīmējiet dažādas lietas, kas atrodas mājā un ļaujiet bērnam uzminēt, kas ir uzzīmēts.
Spēlē “Es ceru, ka mani neviens…” vecāks var apgulties dīvānā vai uz grīdas un teikt: “Es ceru, ka mani neviens neizgrūdīs no dīvāna/ neaizvels pāri istabai/ nepiecels mani sēdus.” Un tad vienkārši gulēt un ļaut bērniem censties izkustināt sevi no vietas.
Tikpat labi var vienkārši apgulties uz grīdas un spēlēt spēli “Pamodini mammu!”. Izliecies, ka guli un pat skaļi krāc, un ļauj bērniem izmēģināt dažādus veidus, kā pamodināt mammu.
Savukārt spēlē “Paslēp mammu!” ir vajadzīgs daudz segu un spilvenu, ar kuriem paslēpt mammu tā, lai pat mazais pirkstiņš nav redzams. Viss, kas mammai ir jādara – jāguļ pilnīgi nekustīgi.
Ar lielākiem bērniem var locīt papīra lidmašīnas un sūtīt ar tām mīļumzīmītes pāri istabai.
Parasti laiks pirms gulētiešanas ir lielākais izaicinājums nogurušiem vecākiem. Ja bērni vakarā vēl ir enerģijas pilni, kad viss, ko jūs vēlaties, ir, lai viņi ātrāk aizietu gulēt, var pamēģināt kādu jautru spēli pirms naktsmiera. Smiekli palīdz izreaģēt sakrātās emocijas un atbrīvoties, lai vieglāk aizmigtu.
Sāciet dziedāt šūpuļdziesmu, kas var sākties ar vārdiem: “Aizver actiņas, mīlulīt, un..” Iepauzē un tad rotaļīgi saki “uzlec uz gultas!”, tad atkārto dziesmiņu, izmantojot dažādas darbības – “skrien uz vietas”, “izej no istabas”, “parādi mēli” un jebko citu, kas ļauj izsmieties un izkustēties.
Mums visiem ir brīži, kad labāk gribas pateikt “Liec mani mierā!“. Taču, ja mazliet iepauzējam, un ļaujamies rotaļai, ir daudz lielāka iespēja noslēgt dienu uz pozitīvas nots.