...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tava pirmā reize

Laikā, kad virmo kaislīgas diskusijas par to, kas būtu vai nebūtu jāzina bērniem par seksualitāti, seksu un attiecībām, sastopos arī ar vecāku neziņu un apjukumu. Vēl vairāk – ir skaidrs, ka ne tikai pusaudžu meitenēm ir vajadzīga informācija un orientieri lēmumiem, kas viņām nedarītu pāri. Tas pats ļoti ir nepieciešams arī formāli pieaugušām sievietēm attiecību meklējumu un veidošanas laikā.

 

Pētījumi ir parādījuši, jo vecāka bija meitene, kad notika viņas pirmās seksuālās attiecības, jo biežāk viņa tās saistīja ar īpašām jūtām, reti nosaucot to par “nekas īpašs”. Un, jo labākas ir meitenes attiecības pašai ar savu ķermeni, jo biežāk pirmā reize ir skaists piedzīvojums. Visbūtiskākā izrādījusies uzticēšanās puisim – jo labāk meitene viņu ir iepazinusi, jo biežāk pirmās seksuālās attiecības bija patīkamas un skaistas.

 

Labi seksuāli izglītotas meitenes ar veselīgu pašapziņu daļēji intuitīvi pašas sev iekšēji mēdz uzdot jautājumus, vai visi priekšnosacījumi ir izpildīti, lai tas varētu notikt. Reizēm šādu iekšēju norāžu trūkst. Varbūt var palīdzēt daži jautājumi, kuriem atkal un atkal iziet cauri, lai pieņemto lēmumu nenāktos nožēlot.

 

Testa jautājumi pirms pirmās reizes

 

1. Vai es jūtos pietiekami droša un komfortabli savā sievietes ķermenī, lai pilnībā atvērtos puisim?

 

2. Vai mēs esam pietiekam ilgi un labi pazīstami, ka esam droši par jūtām, ko izjūtam viens pret otru? Vai mēs izjūtam savstarpēju uzticēšanos? Vai es mīlu viņu un viņš mani?

 

3. Vai es laikus pirms tam varu parūpēties par drošu izsargāšanos? Vai arī viņš ir pietiekami nobriedis, lai uzņemtos atbildību par izsargāšanos no grūtniecības un seksuāli pārnēsājamām slimībām? Vai mēs varam par to runāt un sagatavoties pirmajai reizei?

 

4. Vai es pati noteikti vēlos ar viņu mīlēties? Vai man ir patīkama satraukuma un gaidu izjūta, kad es par to domāju?

 

Ja visi jautājumi ir atbildēti pozitīvi, tad esi pietiekami nobriedusi, lai kaut kad drīzumā tas varētu notikt.

 

Vita Kalniņa
psiholoģe

2 Comments

  1. Paldies par rakstu. Saglabāšu, lai vēlāk ar meitu varu izrunāt. No kāda vecuma ieteicams vispār tādas lietas ar bērnu pārrunāt? Meitai šobrīd 10 gadi, veselīga interese par seksu utt. Man pašam nav problēmas visu izrunāt ‘kā ir’, bet sieva raizējas, ka vēl pa agru – ka nesatraumēju bērnu 🙂

  2. Sveiks, Uldi!
    Lai arī ar novēlošanos, tomēr atbildu, ka līdz bērna skolas gaitu uzsākšanai jau būtu svarīgi ar viņu pārrunāt jautājumus, kas saistīti ar seksuālām attiecībām un bērnu radīšanu. Ja tas nenotiek līdz 6-7 gadu vecumam sarunā ar vecākiem, tad jārēķinās ar to, ka vēlākā sarunā būsiet nevis pirmie informācijas sniedzēji, bet esošās, kur citur iegūtās informācijas koriģētāji. Tā kā meitenēm mēnešreizes un citas ar nobriešanu saistītās izmaiņas (sviedru aromāts, apmatojums intīmajā zonā) var sākties jau no 8-9 gadu vecuma, tad būtiski šo skaidrojumu veikt laicīgi. Man ir tāds salīdzinājums – kāpēc 6-7 gadus veci bērni nekaunas no saviem izkritušajiem zobiem, bet gandrīz vai lepojas? Tāpēc, ka viņiem laicīgi skaidrots, ko nozīmē šīs pārmaiņas, un tās liecina par dabisku pieaugšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

MUMS
20 GADI!

TEV – 20% ATLAIDE

visām mūsu video lekcijām!

Paldies, ka esi ar mums!